INGREDIENTAI: 500 gramų bemielės sluoksniuotos tešlos (6 lapelių)
400 gramų sviesto
200 mililitrų pieno
150 gramų cukraus (arba pagal skonį)
100 gramų miltų
2 vienetai kiaušinių trynių
40 mililitrų konjako (arba romo, ar brendžio)
1 šaukštas vanilinio cukraus
PARUOŠIMO BŪDAS:
Paruošimo laikas: Apie 1 val.
1.
Sluoksniuotos tešlos lapelius atitirpinau ir pakočiojau, kad būtų plonesni ir taip daugmaž dvigubai didesni. Pakočiotus aš dar apipjoviau, uždėjusi lėkštutę, kad tortas būtų apvalus, bet galite drąsiai daryti jį ir stačiakampį, tas skoniui įtakos neturi. Atraižėles, atlikusias apipjaustant, iškepiau kartu su papločiais ir jas panaudojau torto papuošimui.
2.
Papločius dėjau į kepimo popieriumi išklotą skardą ir gausiai subadžiau šakute, kad kepdami mažiau pūstųsi. Dėjau į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepiau iki pakilo ir gražiai rustelėjo. Iškepusius papločius atsargiai išėmiau ir palikau atvėsti. Beje, Į vieną skardą man sutilpo du papločiai, tas viso kepiau per 3 kartus. Tuos papločius, kurių tuo metu nekepiau, laikiau šaldytuve, kad per daug neatitirptų, nes tada iškepa ne tokios gražios formos, labiau traukiasi tešla.
3.
Kol papločiai vėso, pagaminau kremą. Vidutinio dydžio puode ant nedidelės ugnies ištirpinau sviestą. Į jį subėriau persijotus miltus, išplakiau dar juos šluotele, kad nebūtų gumuliukų ir ant nedidelės ugnies pakaitinau 1-2 minutes, iki pasklido malonus kvapas. Kad sviestas labai burbuliuotų ir smarkiai virtų nereikia, užtenka tik kad truputį, taip lengvai (nes sviestą perkaitinus bus sunku išplakti kremą). Tada nuėmiau nuo ugnies, lengvai paplakiau šluotele, kad nebūtų gumuliukų ir palikau atvėsti iki kambario temperatūros (jeigu norite, kad atvėstų greičiau, įdėkite puodą į šalto vandens vonelę). Originaliame senoviško kremo recepte sviesto nevėsina, bet man vėsinimas pasiteisina, nes to nepadarius po to būna daug sunkiau išplakti kremą, sviestas dažnai atsiskiria, nes perkaista. Galbūt senais laikais sviestą riebesnį sukdavo ir tas būdavo neaktalu, bet su šiuolaikiniu sviestu atvėsinti tikrai rekomenduoju :)
4.
Kai sviesto masė atvėso, kitame nedideliame prikaistuvyje sumaišiau pieną ir cukrų ir ant nedidelės ugnies viską pakaitinau iki cukrus ištirpo ir dar truputėlį, jog pienas būtų karštas, bet neverdantis. Tada nuėmiau nuo ugnies, sudėjau vanilinį cukrų, išmaišiau kad ištirptų ir labai pamažu, plakdama šluotele pyliau pieną į sviesto-miltų masę. Labai svarbu pilti pamažu ir vis plakant šluotele (ne mikseriu!). Originaliame senoviniame recepte rašoma, jog maišyti reikėtų šaukštu, bet man rankinė kiaušinių plakimo šluotelė čia daug labiau pasiteisina ir su ja pavyksta lengviau. Pilant karštą pieną ir plakant, iš pradžių masė ims šiek tiek keisti spalvą į balzganą, tarsi šokti į tešlą. Tuo metu ypač svarbu labai gerai išplakti ir neperskubėti pilti pieno. Tiesiog atkakliai plakite, pildami nebent labai pamažu, iki viskas susijungs į vientisą, balzganą kremą. Kai jau susijungia, tada galite likusį pieną pilti ir greičiau, kremo nebesugadinsite. Iš tiesų šis procesas daug lengvesnis negu atrodo perskaičius, tiesiog man pačiai ne iš pirmo karto šis kremas pavyko, tad užrašau detaliai, jog kiti nekartotų mano klaidų :)
5.
Į kremą įmaišiau trynius ir dar šiek tiek maišydama pakaitinau kremą ant nedidelės ugnies, jog sutirštėtų. Kaitinti užtenka labai neilgai, nes kremas ir taip gana tirštas. Tada nuėmiau nuo ugnies, dar kartą gerai išmaišau ir palikau atvėsti iki kambario temperatūros. Kai atvėso, išplakiau jį mikseriu (plakiau mažiausiu greičiu) iki kremas ėmė laikyti formą, man tas užtruko apie 6 minutes. Plakdama dar pamažu supilu konjaką (iš tiesų dažniau romą arba brendį:), nors kartais alkoholio ir nededu visai, priklauso nuo to, kas valgys tortą.
6.
Pasiruošusi kremą iškart tepu tortą - dedu vieną sluoksiuotos tešlos lakštą, jį aptepu kremu, dedu kitą lakštą, jį aptepu kremu ir taip kol susluoksniuoju visus lakštus. Jeigu norisi ir mėgstate, galima vieną sluoksnį pertepti rūgštesne uogiene, pvz. spanguolių. Tada darykite taip - tą sluoksnį plonai patepkite kremu, ant kremo tepkite uogienės, o ant uogienės viršaus - dar ploną sluoksnelį kremo, taip šis sluoksnis geriau sulips, nes sutepus vien uogiene, pjaustant gali trupėti. Torto viršų bei šonus irgi aptepu kremu. Tortą apibarstau trupinukais, likusiais nuo tešlos atraižėlių. Jeigu trupinukų pritrūktų, galite puošti ir smulkintais pakepintais riešutais, sutrupintais sausainiais ar dar kitaip.
7.
Dedu į šaldytuvą ir palieku ten pastovėti bent per naktį, kad viskas susigertų. O pastovėjęs ilgiau tortas būna dar skanesnis.
8.
P.S. - Originialiame kremo recepte cukraus šiam ingredientų kiekiui turėtų būti 300g, bet man taip per saldu, tad sumažinau pagal save. Man 150g visiškai pakanka, bet galite šį kiekį koreguoti savo nuožiūra. - Kartais, kai noriu kiek lengvesnio kremo, sviesto nedu 300g, o pieno pilu 300 ml, visą kitą darau taip pat. Kremas būna irgi labai skanus, skalsus, bet truputėlį lengvesnės tekstūros.